Pėr Ymer Shkrelin, nėse themi se ėshtė autori (kushtimisht) mė i kritikuar dhe (pamėdyshje) mė i shpėrblyer nė Kosovė, i kemi thėnė te gjitha: - atij i mjafton kjo, e lexuesit i tepron (padyshim). Mund tė shtoj vetėm se, jeton nė dhe tė huaj, siē ishte i huaj nė jetė tė vet, gjithmonė. Ishte kryengritės i ēarmatosur qė nė fillim. Biografia e tij duhet tė kursehet. Mė duhet tė shtoj vetėm edhe se:
Nuk mirret me krijimtari letrare, dhe nuk ndihet fajtor qė u morr me tė tillat tridhjetė vjet e kusurė.

"Pėr Ymer Shkrelin ka faj arti. Pėr artin nuk ka faj ai" - thotė Y. Sh.


Veprat:

Dramat:
   ,,Alter Ego", monodramė, botoi revista ,,Fjala" nr 9 / 1969, Prishtinė
   ,,Hotel Kashta", komedi, realizoi Teatri Popullor, 1975, Prishtinė
   ,,Trilogji ilire", (tri drama: Pirrua, Teuta, Genci), botoi ,,Rilindja", 1977, Prishtinė
   ,,Kėrrasin sorrat mbi qytet", botoi revista ,,Jehona" nr. 4 - 5 / 1978, Shkup
   ,,Meshari", botoi revista letrare ,,Jeta e Re" nr. 5 - 6 / 1978 dhe 1 - 2 / 1979, Prishtinė
   ,,Shthurja", botoi revista letrare ,,Jeta e Re" nr. 2 / 1982, Prishtinė
   ,,Zeka i Zi udhėton pėr nė Babilon", botoi ,,Rilindja", 1984, Prishtinė
   ,,Teatri plak", (katėr drama: No Pasaran, Roja e shiut, Nėna shkon nė parajsė, Teatri i vogėl i Deli Ukės), botoi ,,Rilindja", 1987, Prishtinė
   ,,Trilogjia e re", (tri drama: Ulpiana 516, Shpend Sokoli i Sokol Shpendit, Paradoksi), botoi ,,Rilindja", 1990, Prishtinė
   ,,Heronjtė e kombit", farsė, Teatri ,,Dodona", 1993, Prishtinė
   ,,Shqiptari me duar nė xhepa", monodramė, realizoi SHTF ,,AKT", 1997, Prishtinė
   ,,Prometheu", monodramė, realizoi Arnelproduction, 2012, Tetovė

Romanet:
   ,,Vjeshta e vdekur", nė vazhdime nė ,,Flaka e vėllazėrimit", 1971, Shkup
   ,,Njeriu nė bisht", botoi ,,Rilindja", 1975, Prishtinė
   ,,Vdekja nė ajėr tė pastėr", botoi ,,Rilindja", 1976, Prishtinė
   ,,Bima e dreqit", tregime, botoi ,,Rilindja", 1981, Prishtinė
   ,,Pikėpjekja", botoi ,,Rilindja", 1982, Prishtinė
   ,,Rapsodi kosovare", (katėr romane: Kali i Trojės, Heroi nė gjumė, Shpendkeqja, Zeka i Zi), botoi ,,Rilindja", 1986, Prishtinė
   ,,Doracak pėr tjetėr botė", botoi ,,Jeta e Re", nr. 4 - 5 - 6 / 1986, Prishtinė
   ,,Ura e xhehnemit", botoi ,,Rilindja", 1989, Prishtinė
   ,,Azgal", botoi ,,Rilindja", 1993, Prishtinė

Poezitė:
   ,,Ditari i hajnit", botoi ,,Rilindja", 1971, Prishtinė
   ,,Romanella", botim i autorit, 1974, Mitrovicė
   ,,Febris", botoi ,,Rilindja", 1975, Prishtinė
   ,,Kėrkoj dėnim me vdekje", botoi ,,Flaka e Vllaznimit", 1978, Shkup
   ,,Balcanica", poemė, botoi ,,Rilindja", 1980, Prishtinė

Pėr fėmijė:
   ,,Hana po shkon nuse", tregime, botoi ,,Rilindja", 1969, Prishtinė
   ,,Princesha e Dukagjinit", poemė, botoi ,,Rilindja", 1970, Prishtinė
   ,,Kthema pranverėn time", poezi, botoi ,,Rilindja", 1972, Prishtinė
   ,,Princi i Bjeshkėve tė Nemura", poemė, botoi ,,Rilindja", 1975, Prishtinė
   ,,Bali Katravella", roman humoristik, botoi ,,Rilindja", 1978, Prishtinė
   ,,Ditari i Lec Pazhecit", poezi, botoi ,,Rilindja", 1979, Prishtinė
   ,,Poezi tė zgjedhura", lektyrė shkollore, botoi Enti i teksteve, 1983/1999/2003/2012/..., Prishtinė
   ,,Lec Pazheci: Autobiografia", ditar humoristik, botoi ,,Rilindja", 1990, Prishtinė

Radiodrama:
   ,,Bute Bardhi", Radio Prishtina, 1975
   ,,Lulja e kėputur", Radio Prishtina, 1978
   ,,Rrushja e Rexhės nė fund tė livadhit", Radio Prishtina, 1979
   ,,Ekzodus", Radio Prishtina, 1979
   ,,Rexha i Lokės nė grazhd tė kalit", Radio Prishtina, 1980
   ,,Lulja e ndryshkur", Radio Prishtina, 1982
   ,,Kurtha pėr njė pikė lot", Radio Prishtina, 1987
   ,,Letra pa adresė", Radio Prishtina, 1988
   ,,Mjegulla", Radio Prishtina, 1988
   ,,Shkretėtira", Radio Prishtina, 1988
   ,,Fundi i lojės", Radio Prishtina, 1989
(disa nga kėto radiodrama u emituan edhe nė gjuhė tė tjera)

Pėr TV e film:
   ,,Turbullira nė Bukramira", lojė televizive pėr fėmijė, realizoi TVP, 1977, (regjia: N. Istrefi)

   ,,Ditari i Lec Pazhecit", serial televiziv pėr fėmijė, realizoi TVP, 1978, (regjia: F. Imeri)
   ,,Kur pranvera vonohet", skenar nė bashkautorėsi me Azem Shkrelin, e realizoi ,,Kosovafilm", 1979, Prishtinė (regjia: E. Kryeziu)
   ,,Megjithatė, toka ėshtė e rrumbullakėt", lojė televizive pėr fėmijė, realizoi TVP, 1986, (regjia: L. Daka)
   ,,Maēoku Bum - Bum shetitė botėn nė gjumė", lojė televizive pėr fėmijė, realizoi TVP, 1981 (regjia N. Matoshi)

Nė skenat teatrore:
   ,,Alter Ego", Teatri gjysmėprofesional, 1975, Prizren (regjia: S. Prekazi)
   ,,Hotel Kashta", Teatri Popullor, 1975, Prishtinė (regjia: L. Millosheviq)
   ,,Genci", Teatri Popullor, 1979, Prishtinė (regjia: B. Sahatēiu)
   ,,Turbullira nė Bukramira", pėr fėmijė, Teatri i Pakicave, 1981, Shkup (regjia: D Vellanoski)
   ,,Roja e shiut", Teatri Popullor, 1982, Prishtinė (regjia: F. Hysaj)
   ,,Pirrua", Teatri Popullor, 1983, Gjakovė (regjia: A. Sopi)
   ,,No Pasaran", Teatri Popullor, 1984, Prishtinė (regjia: F. Hysaj)
   ,,Zeka i Zi udhėton pėr nė Babilon", Teatri i Pakicave, 1985, Shkup (regjia: F. Hysaj)
   ,,Teatri i vogel i Deli Ukės", Teatri Popullor, 1986, Prishtinė, (regjia: A. Sopi)
   ,,Nėna shkon nė parajsė", Teatri Popullor, 1987, Prishtinė (regjia: B. Sahatēiu)
   ,,Shpend Sokoli i Sokol Shpendit", Teatri Populllor, 1990, Prishtinė (regjia: I. Qosja)
   ,,Letra pa adresė", monodramė, Teatri ,,Dodona", 1992 (regjia: M. Qena)
   ,,Heronjtė e kombit", groteskė, Teatri ,,Dodona", 1993, Prishtinė (regjia: F. Begolli)
   ,,Shqiptari me duar nė xhepa", monodramė, realizoi SHFK ,,AKT", 1997, Prishtinė (regjia: I. Qosja)
   ,,Zeka i Zi", Teatri Kombėtar, 2007, Prishtinė, (regjia I. Qosja)
   ,,Prometheu", monodramė, ARNEL Production, 2013, Tetovė (regjia: E. Xani)

Pėrkthime e pėrpilime*:
   D.Eriq: ,,Bilbili e dielli", poezi pėr fėmijė, botoi ,,Rilindja", 1969, Prishtinė
   S.Mrozhek: ,,Tango", dramė, botoi ,,Rilindja", 1977, Prishtinė
   S.Bellou: ,,Viktima", roman, botoi nė vazhdime gazeta ,,Rilindja", 1977, Prishtinė
   G.G.Markez: ,,Kobi i zi", roman, botoi nė vazhdime gazeta ,,Rilindja", 1978, Prishtinė
   S.Bullajiq: ,,Shalajko", roman pėr fėmijė, botoi ,,Rilindja", 1979, Prishtinė
   E.L.Modoukroft: ,,Dejvi Kroket", roman pėr fėmijė, botoi ,,Rilindja", 1980, Prishtinė
   K.Hamsun: ,,Uria", roman, botoi nė vazhdime gazeta ,,Rilindja", 1981, Prishtinė
   V.Sarojan: ,,Babė, ti je i krisur", roman pėr fėmijė, botoi ,,Rilindja", 1982, Prishtinė
   A.Hoziq: ,,Shoku Kokėrrmel", roman pėr fėmijė, botoi ,,Rilindja", 1982, Prishtinė
   ,,Pėrralla nė shkallė, dukati nė ballė", 33 pėrralla shqipe, botoi ,,Rilindja", 1981, Prishtinė
   ,,77 pėrrallat e botės", botoi ,,Rilindja", 1982, Prishtinė
   ,,Nastradin Hoxha", anekdota, botoi ,,Rilindja", 1988, Prishtinė
* tė gjitha tė pėrkthyera nga serbokroatishtja

Shpėrblimet:
   Shpėrblimi nga Fondi ,,Svetozar Markoviq" i Shoqatės sė Gazetarėve tė Sėrbisė, pėr serialin humoristik ,,Ngucakeqi nėpėr Kosovė" tė botuar gjatė verės sė vitit 1972 nė tė pėrditshmen ,,Rilindja"
...Shpėrblimi pėr radiodramėn ,,Rrushja e Rexhės nė fund tė livadhit" pėr tekst burimor nė Javėn e Radiostacioneve YU - nė Ohėr nė vitin 1979
...Shpėrblimi i ,,Rilindjes" pėr romanin ,,Pikėpjekja" - si vepra mė e mirė e vitit 1983
...Shpėrblimi i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės pėr ,,Zeka i zi udhėton pėr nė Babilon" - si vepra mė e mirė e vitit 1984
...Shpėrblimi i parė nė konkursin e ,,Rilindjes" pėr romanin ,,Zeka i Zi", nė vitin 1984
...Shpėrblimi i Bashkėsisė Krahinore tė Kulturės pėr ,,Genci" - vepra origjinale nė skenėn profesionale, realizuar nė Teatrin Popullor tė Prishtinės
...Shpėrblimi ,,Hivzi Sylejmani" i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės pėr prozė mė tė mirė tė vitit 1987 - pėr veprėn ,,Rapsodi Kosovare"
...Shpėrblimi ,,Hivzi Sylejmani" i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės pėr prozė mė tė mirė tė vitit 1989 - pėr romanin ,,Ura e Xhehnemit"
...Shpėrblimi i Parė dhe i Dytė nė konkursin pėr dramė ,,Katarina Josipi" tė Teatrit Popullor tė Prishtinės pėr dramat ,,Ulpiana 518" dhe ,,Paradoksi" - nė vitin 1989
...Shpėrblimi i ,,Pionierit" pėr ditarin satirik ,,Lec Pazheci: Autobiografia" - vepra mė e mirė pėr fėmijė, nė vitin 1990

 


mailto:ymer@shkreli.net